Expedice Havraníky 2011
Po jarním nápadu vyrazit někam na kolech na prodloužený víkend padla volba na Znojemsko. Krajinu okolo Znojma známe jen z východu, Národní park Podyjí byl tedy pro nás velkým lákadlem.
Ve středu jsme tedy vyrazili: někteří na kolech, pracující jeli odpoledne autem. Cílem naší cesty byl kemp v obci Havraníky. Příjezd provázela silná bouřka, lilo jako z konve, ale okolo jedenácté už byly vidět hvězdy, tak jsme věřili, že nám počasí bude přát.
Čtvrtek 9.6.2011
Trasa: Havranické vřesoviště-Sealsfieldův kámen-Popice-Konice-Znojmo-Přímětice-Hluboké Mašůvky-Plaveč-Vevčice-Černín-Boskovštejn-Pavlice-Jankovec-Kravsko-Plenkovice-Znojmo-Nový Šaldorf
Ráno jsme přes Havranické vřesoviště vyjeli na Sealsfieldův kámen, odkud byl nádherný výhled na Dyji. Krajem NP Podyjí jsme pokračovali přes vřesoviště Kraví hora do Znojma. Sjezd k mostu přes Dyji byl tak prudký, že Svatka zavařila i brzdy. Po krásných terasách s ještě hezčím výhledem jsme vyšlapali pěšky k hradu a dostali jsme se do města. Tam jsme u radnice našli cykloservis Kučera, kde Svatce opravili (zadarmo !!!) brzdy a my ostatní jsme při prohlížení obchodu i utratili nějaké ty kačky.Potom už cesta nebyla tak pěkná - čekal nás úsek po rušné silnici přes Přímětice k Hlubokým Mašůvkám.Tady jsme odbočili přes les do Plavče, kde těsně před dojezdem k silnici jsme pocítili následky včerejšího silného deště. Bahno z kol nám odletovalo ještě pár kilometrů.Pokračovali jsme cestou-necestou kolem mlýnů údolím Jevišovky přes Vevčice a Černín do Jevišovic.V Jevišovicích jsme poobědvali v restauraci U suchého čerta na Starém zámku. Potom jsme si prohlédli zámecký park okolo Nového zámku, který slouží jako domov důchodců.Trochu do dechu nám dalo najít hráz nejstarší údolní přehrady v Evropě, nakonec jsme ji našli. Pokračovali jsme směr Boskovštejn, kde jsme našli vodní tvrz. V Pavlicích jsme se vadali na neprobádanou cestu přes les do Kravska a odtud už po silnici přes Znojmo a Nový Šaldorf do Havraníků. Tady k nám přibyl další člen výpravy Jarek, který dorazil po práci na kole.
Počet km: 78
Pátek 10.6.2011
Trasa: Popice-Konice-Znojmo-údolí Granického potoka - Hradiště - Mašovice-Podmolí-Lukov-Horní Břečkov-Čížov -Hardegg-Kaja - Retz - Retzbach-Hnánice
Naše cesta opět začínala příjezdem do Znojma. Potřebovali jsme se dostat do Hradiště. Cest tam vedlo víc, my jsme zvolili tu nejkratší - křížovou cestu. Vždyť když to vyjdou staré babičky, tak my přece taky. Ale to jsme si dali! Kola jsme tahali do kamenných stupňů a cesta se tak stala opravdu křížovou. Ale na kopci nás čekala odměna - překrásný výhled na Znojmo.Pokračovali jsme po hranici NP Podyjí do Čížova, kde jsme si U Švestků dali výborný oběd.Teď nás čekal prudký sjezd k Dyji do Hardeggu, který jsme přerušili odbočkou k vyhlídce. Zato stoupání nad Hardegg nám dalo pořádně do dechu. Potom jsme se zajeli podívat k hradu Kaja, který byl ale uzavřený. Cesta do Retzu byla asi nejhezčím úsekem trasy - pozvolna jsme mezi vinohrady sjížděli k městu, zastavili jsme se u větrného mlýna a prohlédli si barokní Kalvárii. Odpočinuli jsme si v Retzu na náměstí a potom už nás čekal návrat do kempu. A tady nás čekalo nemilé překvapení - konala se zde diskotéka. Nebylo slyšet vlastního slova, chatka se nám otřásala v základech a o spaní jsme si mohli nechat jen zdát. Na parketu se vlnilo všeho všudy asi 6 osob a celé okolí kvůli tomu trpělo.Produkce skončila ve dvě v noci a my jsme konečně mohli odpočívat po náročném dni.
Počet km: ??
Sobota 11.6.2011
Trasa: Havraníky - Šobes - NP Podyjí - Lukov - Čížov - Vranov n.Dyjí - Felling - Mallersbach - Heufurth - Pleissing - Niederfladnitz - Retzbach - Hnánice - Havraníky
Tentokrát jsme vyjeli směrem na Hnánice a dojeli k visuté lávce přes Dyji a dostali jsme se ke známé vinici Šobes. Odtud následovalo dlouhé stoupání s krásnými výhledy na Dyji.Přes Lukov jsme se opět dostali do Čížova a velmi rádi jsme si zopakovali oběd U Švestků.Pokračovali jsme dál do Vranova nad Dyjí, kde jsme si prohlédli zámek a po odpočinku jsme kousek za Vranovem překročili hranici do Rakouska.Přes krásně upravené vesnice jsme se opět přes hranici u Hnánic vrátili do kempu.
Počet km: ??
Neděle 12.6.2011
Ráno jsme si zabalili věci a ještě jsme se šli podívat n aHavranické vřesoviště. Tady se naše cesty už rozdělili - někteří na kolech a někteří autem jsme se vydali na cestu domů.
Fotky z této akce najdete tady:tutorka.rajce.idnes.cz/Znojemsko_8.-12.6.2011/