Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expedice Havraníky 2011

8. 6. 2011

Po jarním nápadu vyrazit někam na kolech na prodloužený víkend padla volba na Znojemsko. Krajinu okolo Znojma známe jen z východu, Národní park Podyjí byl tedy pro nás velkým lákadlem.

Ve středu jsme tedy vyrazili: někteří na kolech, pracující jeli odpoledne autem. Cílem naší cesty byl kemp v obci Havraníky. Příjezd provázela silná bouřka, lilo jako z konve, ale okolo jedenácté už byly vidět hvězdy, tak jsme věřili, že nám počasí bude přát.

 

Čtvrtek 9.6.2011

Trasa:  Havranické vřesoviště-Sealsfieldův kámen-Popice-Konice-Znojmo-Přímětice-Hluboké Mašůvky-Plaveč-Vevčice-Černín-Boskovštejn-Pavlice-Jankovec-Kravsko-Plenkovice-Znojmo-Nový Šaldorf

Ráno jsme přes Havranické vřesoviště vyjeli na Sealsfieldův kámen, odkud byl nádherný výhled na Dyji. Krajem NP Podyjí jsme pokračovali přes vřesoviště Kraví hora do Znojma. Sjezd k mostu přes Dyji byl tak prudký, že Svatka zavařila i brzdy. Po krásných terasách s ještě hezčím výhledem jsme vyšlapali pěšky k hradu a dostali jsme se do města. Tam jsme u radnice našli cykloservis Kučera, kde Svatce opravili (zadarmo !!!) brzdy a my ostatní jsme při prohlížení obchodu i utratili nějaké ty kačky.Potom už cesta nebyla tak pěkná - čekal nás úsek po rušné silnici přes Přímětice k Hlubokým Mašůvkám.Tady jsme odbočili přes les do Plavče, kde těsně před dojezdem k silnici jsme pocítili následky včerejšího silného deště. Bahno z kol nám odletovalo ještě pár kilometrů.Pokračovali jsme cestou-necestou kolem mlýnů údolím Jevišovky  přes Vevčice a Černín do Jevišovic.V Jevišovicích jsme poobědvali v restauraci U suchého čerta na Starém zámku. Potom jsme si prohlédli zámecký park okolo Nového zámku, který slouží jako domov důchodců.Trochu do dechu nám dalo najít hráz nejstarší údolní přehrady v Evropě, nakonec jsme ji našli. Pokračovali jsme směr Boskovštejn, kde jsme našli vodní tvrz. V Pavlicích jsme se vadali na neprobádanou cestu přes les do Kravska a odtud už po silnici přes Znojmo a Nový Šaldorf do Havraníků. Tady k nám přibyl další člen výpravy Jarek, který dorazil po práci na kole.

Počet km: 78

 

Pátek 10.6.2011

Trasa: Popice-Konice-Znojmo-údolí Granického potoka - Hradiště - Mašovice-Podmolí-Lukov-Horní Břečkov-Čížov -Hardegg-Kaja - Retz - Retzbach-Hnánice

Naše cesta opět začínala příjezdem do Znojma. Potřebovali jsme se dostat do Hradiště. Cest tam vedlo víc, my jsme zvolili tu nejkratší -  křížovou cestu. Vždyť když to vyjdou staré babičky, tak my přece taky. Ale to jsme si dali! Kola jsme tahali do kamenných stupňů a cesta se tak stala opravdu křížovou. Ale na kopci nás čekala odměna - překrásný výhled na Znojmo.Pokračovali jsme po hranici NP Podyjí do Čížova, kde jsme si U Švestků dali výborný oběd.Teď nás čekal prudký sjezd k Dyji do Hardeggu, který jsme přerušili odbočkou k vyhlídce. Zato stoupání nad Hardegg nám dalo pořádně do dechu. Potom jsme se zajeli podívat k hradu Kaja, který byl ale uzavřený. Cesta do Retzu byla asi nejhezčím úsekem trasy - pozvolna jsme mezi vinohrady sjížděli k městu, zastavili jsme se u větrného mlýna a prohlédli si barokní Kalvárii. Odpočinuli jsme si v Retzu na náměstí a potom už nás čekal návrat do kempu. A tady nás čekalo nemilé překvapení - konala se zde diskotéka. Nebylo slyšet vlastního slova, chatka se nám otřásala v základech a o spaní jsme si mohli nechat jen zdát. Na parketu se vlnilo všeho všudy asi 6 osob a celé okolí kvůli tomu trpělo.Produkce skončila ve dvě v noci a my jsme konečně mohli odpočívat po náročném dni.

Počet km: ??

 

Sobota 11.6.2011

Trasa: Havraníky - Šobes - NP Podyjí - Lukov - Čížov - Vranov n.Dyjí - Felling - Mallersbach - Heufurth - Pleissing - Niederfladnitz - Retzbach - Hnánice - Havraníky

Tentokrát jsme vyjeli směrem na Hnánice a dojeli k visuté lávce přes Dyji a dostali jsme se ke známé vinici Šobes. Odtud následovalo dlouhé stoupání s krásnými výhledy na Dyji.Přes Lukov jsme se opět dostali do Čížova a velmi rádi jsme si  zopakovali oběd U Švestků.Pokračovali jsme dál do Vranova nad Dyjí, kde jsme si prohlédli zámek a po odpočinku jsme kousek za Vranovem překročili hranici do Rakouska.Přes krásně upravené vesnice jsme se opět přes hranici u Hnánic vrátili do kempu.

Počet km: ??

 

Neděle 12.6.2011

Ráno jsme si zabalili věci a ještě jsme se šli podívat n aHavranické vřesoviště. Tady se naše cesty už rozdělili - někteří na kolech a někteří autem jsme se vydali na cestu domů.

Fotky z této akce najdete tady:tutorka.rajce.idnes.cz/Znojemsko_8.-12.6.2011/